top of page

Intervju Ivice Dačića za „Kurir“

Lider socijalista Ivica Dačić i šef srpske diplomatije u intervjuu za „Kurir“ objašnjava zašto i posle sedam meseci nije izabrao rukovodstvo stranke, zašto je izostala proslava četvrt veka od osnivanja SPS, ali i o potezima srpske diplomatije posle veta rezolucije u Srebrenici, te napada na premijera Vučića.

Svaki se jubilej slavi. Vi ne slavite 25 godina od osnivanja stranke, što je, iskreno, čudno. Zašto?

-Niste u pravu. Nema nikakvih skrivenih razloga. Svake godine imamo problem, jer nam dan partije pada usred leta, što nema nikakvog značaja za partijsku aktivnost. Ovo je izborna godina, naravno, mislim na lokalu, a svi odbori imaće svoje obeležavanje. U svakom slučaju, za kraj godine u Areni će biti organizovana velika proslava.

Nekako se čini da vam je članstvo nezadovoljno jer ne posvećujete dovoljno pažnje stranci. Glavni odbor nije izabran ni posle sedam meseci. Izgleda kao da to namerno odlažete.

-Postoji razlog zašto ga nisam sazvao. Prihvatio sam zahtev članstva da dođe do reformi i promena u partiji. Međutim, partijsko rukovodstvo po opštinskim odborima je kao svoje kadrovske predloge dalo sve iste ljude. Nisam hteo da idem u tom pravcu. Šta je cilj partije? Cilj partije je da ima što više glasova. Danas stojimo bolje, a nemamo rukovodstvo, nego samo predsednika.

Da li to treba da znači da je SPS zapravo samo Ivica Dačić i da vam oni i nisu potrebni?

-Ne, to bi bilo uprošćavanje stvari. Prelomio sam. Partijsko rukovodstvo biće izabrano sada u avgustu. Stranka ne zavisi samo od predsednika. Svako ko uđe u rukovodstvo treba da doprinese da svi zajedno emitujemo jednu sliku koja će dovesti do toga da imamo mnogo veći broj glasova nego sad. Ne mislim da je išta loše proizašlo iz toga što nije bilo sednice GO. Jednostavno, bilo je potrebno vreme da se ohladi čorba.

U kom smislu?

-Znate onu narodnu da se ne jede vrela čorba. A ova naša čorba, mislim na SPS, bila je prilično uzvrela.

Dobro, da li se čorba sad ohladila? Da li ste doneli odluku o potpredsednicima?

-Čorba se ohladila. Verujte, svi su shvatili zbog čega to nisam uradio odmah. Sad smo svi zajedno u istoj čorbi, u kojoj se nalazi cela naša partija. Svi delimo na isti način tu sudbinu i zato je važno da iz svega ovoga nastavimo da budemo jedinstveni kao partija, mi smo u prošlosti imali najmanje cepanja.

Kad smo već kod cepanja, očekujete li da se nezadovoljni, a sigurno će ih biti, odluče baš na takav potez?

-Svako ko je nezadovoljan, daleko mu lepa kuća. Nisam video da je ijedan član nezadovoljan. Priznajem da je vreme da se cela ta priča završi i čekam da se svi vrate s odmora. Ipak, ne zaboravite da sam ja predsednik stranke i da ja donosim odluke.

Nije li vam poslednja rečenica suprotna demokratskom duhu koji zagovarate?

-Demokrata sam u duši koliko i socijalista. Ali nosim odgovornost za rezultat SPS. Članstvo može da me smeni u svakom momentu. I Milošević sigurno nije pitao Glavni odbor i Izvršni odbor kad je trebalo da povuče neki državni potez. Našao sam najbolje moguće vreme za izbor rukovodstva. Što bi se reklo, taman. Hoću najbolje. A da li su najbolji, videćemo.

Članstvo SPS je nezadovoljno, žale se da nemaju dobar tretman partnera SNS. Da ih SNS ne poštuje dovoljno?

-Iskren da budem, nezadovoljni su i sa DS. Nema tu drugog rešenja nego da budemo najbolji. Ne znam kome se žale. Svako ima svoje. Kad razgovaram sa Vučićem ili pre sa Tadićem, svako od njih je imao svoje protivargumente gde govore i o nekim našim postupcima na lokalu. Odnosi na lokalu su veoma često opterećeni i nekim ličnim odnosima koji nemaju veze sa stranačkim.

Da se ipak vratimo na visoku politiku. Grčka je otvorila kancelariju na Kosovu, ali tvrde da neće biti priznavanja.

-Da, upravo takvo objašnjenje smo dobili od Vlade Grčke.

Kosovo je predalo zahtev za prijam u Unesko, šta to znači? Da li će im time biti otvorena vrata za dobijanje stolice u UN?

-Nije to isto. Unesko je malo slobodnija organizacija. Na članstvo u Unesko sam upozoravao još početkom godine, da će oni podneti zahtev da budu članica. Reč je o klasičnom izvrtanju dogovora s Prištinom, koje smo poslednji put postigli u Briselu.

Da li je Srbija u stanju da izlobira da Kosovo ne bude primljeno u Unesko?

-Uradićemo sve što možemo, tražićemo da eksperti daju svoje mišljenje. Lično sam tu temu pokretao na sastancima s međinarodnim akterima.

Ministar odbrane Hrvatske Ante Kotromanović optužio je Vučića da je devedesetih godina držao pušku i sejao mržnju, te da nema pravo da govori o „Oluji“. Da li je to još jedna provokacija hrvatskih političara?

-Trudimo se da smirimo strasti i vodimo konstruktivnu politiku. Međutim, Srbija ima pravo da štiti svoje nacionalne interese. I to joj niko ne može oduzeti. Naša konstruktivnost nije naša slabost. Ako neko misli da smo mi zbog toga slabi, treba da shvati da je to naša jača strana. Problem je u tome što oni od nas očekuju da aplaudiramo njihovoj proslavi „Oluje“. E, to ipak neće moći.

Da li je normalno da Hrvatska to od nas očekuje?

-Za njih je normalno jer su svih ovih godina nesmetano slavili i pravili takav ambijent.

Mislite li da su kivni jer vodeće zemlje ipak ne žele da pošalju svoje jedinice na održavanje vojne parade u znak obeležavanja godišnjice „Oluje“?

-Verovatno. Prvi put se desilo da ipak postoji izbalansiran stav i u vezi sa svim što se dogodilo tokom komemoracije u Potočarima.

Hoće li Srbija zbog izjava hrvatskog ministra da uloži protestnu notu?

-Kad bismo im svaki put upućivali protestnu notu, napunili bi svesku veoma brzo. Prema podacima, Srbija je Hrvatskoj u poslednjih nekoliko godina uputila više od 150 protestnih nota. Izjave poput ove ministra Kotromanovića udaljavaju nas od regionalne sradnje. Malo je nelogično da mi sad idemo zajedno u Beč na konferenciju zapadnog Balkana. Kad je u našem prisustvu Angela Merkel, svi su fini dok je nastavnik tu. A posle daju izjave kojima se direktno provocira Srbija.

Prošlo je više od nedelju dana od pokušava linčovanja Vučića u Potočarima. Smatrate li da je osuda mlaka?

-Srbija je uputila demarš BiH, dobili smo izvinjenje. Što se tiče diplomatskih odnosa, to je ono što možemo da uradimo. Sledeća instanca je vraćanje ambasadora. Srbija jednostavno ne može da prekida odnose sa BiH. Moramo da sarađujemo.

To je jasno. Ali zar nije provokacija izjava Bakira Izetbegovića da se napad, atentat na Vučića, dogodio spontano?

-Ne mogu da govorim o istrazi koja se vodi. Vlasti BiH, uključujući i Bakira Izetbegovića bile su u obavezi da garantuju bezbednost i sigurnost Vučiću. To se podrazumeva. Bosna je zakazala. Da li je u tome bilo i učešća nekih njihovih funkcionera, to će pokazati istraga. Potvrđuje se da onaj ko drugome jamu kopa, sam u nju pada.

Znači, u jamu su upale vlasti BiH i Izetbegović?

-Da, ali Srbija je uvek spremna na teške poteze u interesu mira.

Velike tenzije su se podigle i zbog referenduma u RS. Kakav je vaš stav o tome?

-Predsednik Dodik je rekao da se o referendumu može razgovarati i da se on može odložiti.

Zašto se, prema vašem mišljenju, međunarodna zajednica protivi održavanju referenduma o pravosudnim nadležnostima – Specijalnom sudu i Tužilaštvu?

-Postoji ogroman strah da bi to moglo da dovede do otcepljenja Srpske. Referendum je demokratska institucija, koja se veoma često sprovodi u zapadnim zemljama, koje su sad prtov toga. Ali niko ne može da kaže da problem ne postoji i da o pravosuđu u BiH mora da se razgovara.

Slovenački mediji objavili su da vi vodite njihovu spoljnu politiku zbog odluke da ne pošalju jedinice Parada u Hrvatsku?

-Dali su nam veći uticaj nego što imamo.

Mesecima je tema i dodeljivanje diplomatskih pasoša ljudima koji na to nemaju pravo.

-Trudili smo se da se promeni zakon i uvedena je mogućnost da se sporni pasoši proglase nevažećim.

Kako je moguće da imate pravo da izdate, ali ne i da ukinete diplomatski pasoš? Imamo slučaj savetnice u Vladi Dušice Jevđenović, koja je policajcima pretila diplomatskim pasošem kad su joj hapsili brata.

-To o čemu vi govorite je pitanje za policiju. Govorim o drugim stvarima.

O kojim? Da nemate pravo da joj sad oduzmete pasoš.

-Želimo da uvedemo sistem. Uveli smo ipak neki red. Promenili smo zakon i mogućnost da se pasoši proglase nevažećim i, drugo, ustanovili smo nova pravila ko uopšte može da dobije pasoš. Sad se oni izdaju vrlo restruktivno.

Da li je savetnici Jevđenović pasoš poništen ili je traženo od nje da ga vrati?

-Ne bih hteo da odgovorim na taj način jer se ta tema politizovala. Ne bih, takođe, želeo ni da govorim o pojedinim slučajevima, već o svima.

Ipak postoji sumnja da tu devojku štiti političar s kojim ima sina? Možda i sam šef države?

-Niko tu nikog ne štiti. Da vam kažem jednu stvar, u MSP ne postoji pisani dokazi da je predsednik Tomislav Nikolić urgirao da savetnica Dušica Jevđenović dobije diplomatski pasoš. Tražio sam da se ispita ceo slučaj.

I došli ste do zaključka da Nikolić nije urgirao?

-Da.

Najavljivali ste nekoliko puta da će ambasadori biti dovedeni do kraja godine. Šta je rešeno?

-Oni će biti u toku sledeće nedelje rešeni.

Da li vas je stid što već tri godine nemamo ambasadora u Nemačkoj, zemlji koja je toliko važna za nas?

-Kad sam ja postao ministar, imenovali smo četiri ambasadora i nijedna zemlja nije ostala bez ambasadora u tom periodu. Čekali smo na konsultacije i dogovore u vezi sa tim da se nađe najbolje moguće rešenje. I to je bio osnovni razlog. Nadam se da će sve to biti u redu.

Da li će Srbija zbog ruskog veta o rezoluciji trpeti posledice u daljem toku evrointegracija?

-Neće imati nikakve posledice, predlog te rezolucije bio je jedan veliki autogol Velike Britanije. Svi su svesni da taj predlog, na način na koji je Velika Britanija to radila, nije bio dobro pripremljen. Ne očekujem da će to imati ikakve posledice po naš odnos.

Verujete li da će biti vanrednih parlamentarnih izbora?

-Ne znam zašto bi bili vanredni parlamentarni izbori, oni se održavaju kad postoji neka kriza.

Kako Vlada funkcioniše? Kakav je vaš odnos sa premijerom?

-Vlada funkcioniše na najbolji mogući način. Ja se bavim suštinskim pitanjima i saglasni smo kad je reč o ciljevima.

Izvor: Kurir

Featured Posts
Recent Posts
Archive
bottom of page